Retrospektywa Jakuba Szczęsnego na rozpoczęcie Gdynia Design Days 2023

1 lipca 2023 r. rozpoczyna się Gdynia Design Days – prawdziwe święto polskiego dizajnu. Festiwal zainauguruje wernisaż wystawy twórczości Jakuba Szczęsnego w Muzeum Miasta Gdyni, która jest dziewiątą już odsłoną cyklu “Polskie Projekty Polscy Projektanci”. W przygotowanych specjalnie na gdyńską wystawę pracach Szczęsny wykorzystuje sklejkę, a wykonane z niej instalacje w sentymentalny dla autora sposób przenoszą odbiorców do czasów dzieciństwa. Partnerem wystawy jest Paged, jeden z największych producentów sklejki w Europie.

 Wystawa twórczości Szczęsnego ukaże przenikanie się architektury z dizajnem. Dzięki nietuzinkowej aranżacji można będzie podziwiać zestawienie unikatowego Domu Kereta i powtarzalnych mikrodomków modułowych. Projekty Szczęsnego stanowią performans w przestrzeni publicznej, przez co zwracają uwagę na społeczny wymiar projektowania.

Głęboko wierzę, że dizajn może być dla wszystkich. Moją inspiracją w tworzeniu tej instalacji był sentymentalny powrót do dzieciństwa, rodzaj retrospektywy, a także odniesienie do budowania czegoś zupełnie nowego z klocków. To właśnie one dawały mi niegdyś poczucie stwarzania własnego świata i uczyły kreatywności projektowania oraz tworzenia mówi Jakub Szczęsny, projektant i dyrektor artystyczny w Paged Meble. Wykorzystałem w tym celu medium, jakim jest sklejka. To niesamowity materiał, który daje wolność kształtowania różnego rodzaju rzeczy i przedmiotów, także sztuki. Plasuje się gdzieś między papierem, ze względu na cienkość a drewnem, przez swoją niesamowitą wytrzymałość. W moim odczuciu to bardzo uniwersalne medium, a przy tym zróżnicowane, co idealnie wpasowuje się w charakter całej wystawy – dodaje Szczęsny.

 

Forma i materiał instalacji Jakuba Szczęsnego są swoistą inspiracją dla odwiedzających, a także dają im przestrzeń do interakcji z jego twórczością. Projektant nie tylko stawia na kreatywne rozwiązania, które mają wymiar społeczny i funkcjonalny, ale również zwraca ogromną uwagę na odpowiedzialne projektowanie i nadawanie przedmiotom drugiego życia. Sam projekt staje się więc ramą do znacznie szerszych, odpowiedzialnych społecznie działań.

Muzeum to ludzie, a projektowanie to pewnego rodzaju narzędzie integracji społecznej. Dlatego przygotowując się do tegorocznej edycji wystawy, wspólnie z odwiedzającymi będziemy szukać odpowiedzi na pytania, jaką rolę pełni dizajn i jak wpływa na każdego z nas. Projekty Jakuba Szczęsnego są dla nas wyjątkową okazją do podjęcia dyskusji na ten temat i poszerzenia horyzontów w obrębie dotychczasowego postrzegania dizajnu. Serdecznie zapraszamy na wystawę, która będzie dostępna od 1 lipca przez cały rok mówi Anna Śliwa, kuratorka wystawy “Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci” i kierowniczka Działu Sztuki w Muzeum Miasta Gdyni.

 

Podczas wystawy będzie można zobaczyć także część najnowszej, tegorocznej kolekcji Paged Alter Ego 2023, która miała swoją premierę na targach wnętrzarskich w Mediolanie. Stół Plato oraz szkatułka Totem to część użytkowego dizajnu, który zaprojektował Jakub Szczęsny w ramach wspomnianej kolekcji. Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, w tym m.in. film o projektancie.

 

Informacje o wydarzeniach:

  • Wernisaż i otwarcie wystawy Jakuba Szczęsnego w ramach cyklu “Polskie Projekty Polscy Projektanci” 1 lipca 2023 r. o godz. 16:00
  • Pierwsze oprowadzanie kuratorskie wraz z przybliżeniem twórczości Jakuba Szczęsnego oraz konceptu poświęconej mu wystawy z cyklu “Polskie Projekty Polscy Projektanci” 2 lipca 2023 r. o godz. 14:00
  • Debata o zrównoważonym projektowaniu, w której weźmie udział Jakub Szczęsny 6 lipca 2023 r. o godz. 17:00

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni od 2.07.2023 do 2.06.2024.

Kontakt dla mediów:

Magdalena Kicińska
Kierownik ds. Komunikacji w Paged Wood
magdalena.kicinska@paged.pl
+48 725 520 874

 

O Paged:

Założony ponad 90 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i trzecim największym producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 2 tys. osób i posiada łącznie siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak: projektowanie wnętrz i wyposażenie wnętrz, budownictwo, transport i opakowania na blisko osiemdziesięciu rynkach na całym świecie.

Od 2019 roku Paged rozwija i wdraża innowacje technologiczne i produktowe w oparciu o unikalne kompetencje własnego centrum badawczo-rozwojowego Paged LabTech.

Spółki należące do Paged: Paged Pisz, Paged Morąg, Paged Eesti, Paged Trade, Paged Meble, Paged LabTech, Paged Deutschland oraz BUK Ltd. to część Grupy Thumos, prywatnego, polskiego konsorcjum przemysłowo-inwestycyjnego.

Aktualności