Innowacja w projektowaniu: studenci Politechniki Warszawskiej jako pierwsi wykorzystują najcieńszą sklejkę na polskim rynku od Paged

Morąg, 20.05.2024r. Firma Paged Morąg, będąca polskim liderem w produkcji szerokiego asortymentu sklejek, rozpoczęła współpracę z Politechniką Warszawską. W ramach projektu semestralnego studenci Wydziału Architektury mają za zadanie zaprojektować unikalne lampy z użyciem Paged StringPly – niedawno wprowadzonej do sprzedaży ultracienkiej i elastycznej sklejki modelarskiej. Współpraca daje młodym architektom przestrzeń do eksperymentów twórczych, ale też zachęca ich do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie projektowania.

 

Nowy wymiar projektowania z ultracienką sklejką

Nowa sklejka StringPly od Paged, o grubości zaledwie 1,5 mm, jest najcieńszą sklejką modelarską dostępną na polskim rynku. Dzięki innowacyjnemu procesowi pozyskiwania łuszczki drzewnej i nowoczesnym metodom produkcji, StringPly jest niezwykle giętka i podatna na modelowanie. Niska waga, a zarazem wytrzymałość, stabilność wymiarowa oraz łatwość obróbki mechanicznej i powierzchniowej  w procesach malowania, lakierowania, bejcowania bądź oklejania, czynią StringPly uniwersalnym materiałem do wykorzystania w wielu dziedzinach, m.in.: w modelarstwie i tworzeniu modeli architektonicznych, sztuce, rzemiośle, druku, w produkcji instrumentów muzycznych, mebli i akcesoriów meblowych, a także elementów wykończeniowych.

 

StringPly w projektach studentów Politechniki Warszawskiej

Firma Paged Morąg udostępniła studentom sklejkę StringPly w ramach projektu semestralnego, trwającego od marca do czerwca, na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy projektowej studenci odwiedzili jedną z fabryk sklejki Paged w Piszu oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Paged – Paged LabTech, gdzie zapoznali się z  procesem produkcji sklejki i jej wyjątkowymi właściwościami. Wizyta ta dała im lepsze zrozumienie materiału, z którym mieli pracować.

Tematem projektu nieprzypadkowo stały się lampy, ponieważ gładkość sklejki, łatwość jej modelowania, ale przede wszystkim – wyjątkowa zdolność do przepuszczania światła – czynią ją doskonałym materiałem do produkcji oświetlenia. W ramach projektu młodzi twórcy zyskali pełną dowolność w kreowaniu swoich dzieł, niezależnie czy stworzą lampy stojące, sufitowe czy ścienne. Nadzór nad projektem sprawują: znany projektant oświetlenia i architekt – Radosław Achramowicz, współautor „dmuchanych” lamp Puff Buff, pracujący na co dzień w pracowni Ewy Kuryłowicz oraz Jakub Szczęsny – renomowany projektant współpracujący z Paged. Projekt zakończy się w czerwcu wystawą na Politechnice Warszawskiej a już dziś pierwsze próbki z prac młodych architektów dostępne są w załączonym fotoreportażu.

 

Biznes dla edukacji

Założony niemal 100 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i znaczącym producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Marek Janke, członek zarządu Paged Morąg, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing, podkreśla, jak ważne jest wsparcie młodych talentów i edukacja w zakresie wykorzystania materiałów drzewnych:

Jako firma z ugruntowaną pozycją na światowym rynku przetwórstwa drewna, od lat staramy się wspierać nasz rodzimy design i promować go na arenie międzynarodowej. Wsparcie biznesu w edukacji młodych twórców i stworzenie im odpowiednich warunków rozwoju jest ważne w procesie kształcenia młodych liderów. Osobiście cieszę się, że dzięki właściwościom sklejki StringPly, studenci mają możliwość eksplorowania kreatywnych pomysłów i realizowania swoich wizji. Biznes i edukacja muszą współpracować, byśmy wspólnie mogli tworzyć wartościowe i inspirujące rozwiązania dla naszych klientów.

O Grupie Paged:

Założony ponad 90 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i znaczącym producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 2 tys. osób i posiada łącznie pięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak: projektowanie wnętrz i wyposażenie wnętrz, budownictwo, transport i opakowania na blisko osiemdziesięciu rynkach na całym świecie. Od 2019 roku Paged rozwija i wdraża innowacje technologiczne i produktowe w oparciu o unikalne kompetencje własnego centrum badawczo-rozwojowego Paged LabTech.

Spółki należące do Paged: Paged Pisz, Paged Morąg, Paged Eesti, Paged Trade, Paged Meble, Paged LabTech, Paged Deutschland oraz BUK Ltd. to część Grupy Thumos, prywatnego, polskiego konsorcjum przemysłowo-inwestycyjnego.

https://sklejkapaged.pl/

Kontakt dla mediów:

Magdalena Kicińska, magdalena.kicinska@paged.pl, tel.: +48 725520874

Aleksandra Atamańczyk, a.atamanczyk@sfera-group.pl , tel.: +48 603429444

Aktualności