Paged współpracuje ze Stora Enso w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez produkcję ekologicznej sklejki

Paged współpracuje ze Stora Enso w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez produkcję ekologicznej sklejki

01.03.2023, PiszPolski producent sklejki Paged, jeden z pięciu największych producentów sklejki w Europie, nawiązał współpracę ze Stora Enso, producentem materiałów odnawialnych, aby zaspokoić zapotrzebowanie klientów na biopochodną i bardziej zrównoważoną sklejkę oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla dzięki zastosowaniu ligniny Stora Enso, Lineo®, która zastąpi żywice kopalne w sklejce.

Od prawie 90 lat polski producent Paged oferuje swoim klientom szeroką gamę sklejek.  Żywica jest głównym składnikiem sklejki opartym na kopalinach, a Lineo® firmy Stora Enso, wytwarzany z ligniny, która jest głównym budulcem drzewa, pomaga zastąpić fenol w żywicach do sklejki.

Dzięki Lineo®, Paged może zastąpić do 40% kopalnego spoiwa ligniną, co daje bardziej przyjazny dla środowiska produkt końcowy. Docelowo partnerzy chcą mieć możliwość uzyskania kilku tysięcy ton redukcji emisji dwutlenku węgla dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu.

W obecnych próbach przemysłowych Paged i Stora Enso oceniają, jak zastosowanie biokleju zmniejszy emisję dwutlenku węgla ze sklejki i odpowiada celowi Komisji Europejskiej, jakim jest neutralność węglowa dla przemysłu drzewnego. Spoiwo na bazie ligniny zmniejsza ślad węglowy produktów sklejkowych na całej drodze od produkcji do końcowych zastosowań, bez uszczerbku dla ich parametrów technicznych.

Zrównoważony rozwój jest szczególnie ważny w przemyśle drzewnym – powiedział Jarosław Michniuk, prezes zarządu spółek Paged Wood. Obecnie pracujemy nad kilkoma inicjatywami, które przyczynią się do bardziej zrównoważonego środowiska, począwszy od większego wykorzystania energii odnawialnej w produkcji, aż po produkty w pełni wykonane ze zrównoważonych komponentów. Doskonałym tego przykładem jest nasze partnerstwo z firmą Stora Enso. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzięki takim innowacjom wzbogacamy naszą ofertę produktów i kontynuujemy rozwój tych, które pozytywnie wpływają na cele naszych klientów w zakresie neutralności węglowej.

 

Co to jest lignina?

Lignina jest polimerem pochodzenia roślinnego znajdującym się w ścianach komórkowych prawie wszystkich roślin sucholubnych. Lineo® firmy Stora Enso, komercyjna oferta ligniny Stora Enso, to odnawialna, drewnopochodna, nietoksyczna alternatywa dla materiałów kopalnych o wielu możliwościach zastosowania.

 

Kontakt dla mediów:

Aleksandra Gomola; aleksandra.gomola@paged.pl; tel.: +48 728 842 256

Paged Wood to polska marka rozwiązań na bazie drewna, w tym sklejki i mebli. Założony ponad 100 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i trzecim producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 2 tys. osób i posiada siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak: projektowanie wnętrz i przestrzeni HoReCa w technologii Thonet (meble ręcznie gięte), budownictwo, transport i opakowania na 76 rynkach na całym świecie. Od 2019 roku Paged wprowadza innowacje dla swoich klientów na całym świecie dzięki centrum badawczo-rozwojowemu Paged LabTech. Paged wykorzystuje w swojej produkcji certyfikowane drewno. Czytaj więcej na www.paged.pl

Aktualności