Sklejka Paged i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w ramach projektu BaltSe@nioR 2.0.

Sklejka Paged i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w ramach projektu BaltSe@nioR 2.0.

W ramach projektu BaltSe@nioR 2.0 na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tworzona jest przyjazna studentom i seniorom przestrzeń otwarta. Ze względu na działający na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku postanowiono, by nowo tworzona przestrzeń otwarta była realizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, a tym samym była dostępna i wygodna dla jak najszerszej grupy użytkowników – zatem nie tylko studentów, ale również i seniorów.

Jednym z nieodzownych elementów, który absolutnie musiał pojawić się w tym wnętrzu, było oczywiście drewno. Drewno, które wzbudza bardzo pozytywne emocje zarówno w młodszych, jak i nieco starszych użytkownikach przestrzeni, nastraja optymistycznie i sprawia, że projektowana przestrzeń staje się cieplejsza i bardziej przyjazna.

W odpowiedzi na wymagania stawiane projektowaniu wnętrz instytucji publicznych, zastosowano sklejkę Paged BirchPly klasy B-s1, d0. Była to sklejka liściasta trudno zapalna, 15 mm, klasy jakości I/II, cechująca się dużą wytrzymałością i szerokim spektrum zastosowania. Została wyprodukowana przez firmę Paged, która ceni kreatywne pomysły i jest otwarta na wszelkie projekty zakładające wykorzystanie tego materiału. W połączeniu z kolorystyką mebli tapicerowanych i odpowiednio dobraną roślinnością, stworzono przestrzeń będącą oazą spokoju i relaksu. 

Projekt BaltSe@nioR 2.0 łączy kompetencje ekspertów z dziedziny meblarstwa, wzornictwa, technologii informatycznych, robotyki, ekonomii i nauk społecznych z dziewięciu państw Regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Niemiec, Szwecji i Finlandii. Ma na celu wskazanie producentom mebli z regionu Morza Bałtyckiego, w jaki sposób opracowywać ciekawe pomysły biznesowe odpowiadające na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa, jednocześnie uwzględniając wymagania instytucji publicznych.

Projekt jest realizowany w ramach projektu BaltSe@nioR 2.0 współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej (program INTERREG Baltic Sea Region). Projekt powstaje przy współpracy naukowców z Katedry Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (dr Beaty Fabisiak oraz dra inż. Roberta Kłosa) z projektantami Warsztatu Wnętrz: Sylwią Nowak-Dylewicz oraz Katarzyną Nowak-Brychcy. 

Aktualności