Sklejka w meblarstwie i aranżacji wnętrz

Sklejka w meblarstwie i aranżacji wnętrz

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się ekologicznym podejściem i minimalizmem. Poszukując idealnego materiału do wykończenia wnętrz, warto przyjrzeć się sklejce. Jest to materiał kompozytowy, który składa się z krzyżujących się cienkich warstw drewna.

Warstwy te są ze sobą połączone za pomocą kleju o niskiej emisji formaldehydu. Sklejki tworzy się z różnych gatunków drzew: brzozy, olchy, sosny, czasami buka, rzadziej z gatunków egzotycznych. A ich zewnętrzne warstwy pokrywa się wysokiej jakości okleinami naturalnymi.

sklejka w meblarstwie

Playwoodworks – lokalna stolarnia w Mikołajkach

Dlaczego warto zdecydować się na zastosowanie sklejki w meblarstwie?

Sklejka jest: 

 • ekologiczna
 • wytrzymała i odporna na zgniatanie, zginanie, ściskanie (w porównaniu do innych płyt drewnopodobnych)
 • łatwa w obróbce
 • dobrze się forniruje
 • podatna na gięcie
 • nie pęka i nie wypacza się tak, jak lite drewno
 • łatwo przyjmuje powłoki malarsko-lakiernicze
 • nie przepuszcza ciepła
 • jest lekka i stabilna wymiarowo
 • dobrze radzi sobie z wilgocią. Spęcznienie sklejki jest najniższe ze wszystkich płyt drewnopochodnych (wynosi 7-8%). Po zmoczeniu i wysuszeniu nadaje się do dalszego użytkowania
 • ma estetyczny, nowoczesny wygląd
Sklejka w aranżacji wnętrz i nie tylko

Drewno i płyty drewnopochodne są od lat doceniane w wystroju wnętrz. A to wszystko dzięki ich różnorodnej, niesymetrycznej budowie, która pozwala na uzyskanie pięknych, estetycznych i niepowtarzalnych wzorów.

Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem sklejki daje nam ogromne możliwości. Sklejka może być wykorzystana jako element zabudowy meblowej, tworząc piękny i nowoczesny design.

Sklejki uszlachetnione lub oklejone filmem melaminowym pozwalają na szeroki wybór wśród wielu wariantów kolorystycznych, od klasycznych brązów po głęboką czerń. Zainteresowani bardziej odważnym stylem, bez problemu wybiorą sklejki o odważnych kolorach, takich jak czerwień czy żółć.

Wykorzystanie sklejki w meblarstwie nie wyczerpuje jej możliwości. Równie dobrze prezentuje się na ścianach, podłogach czy suficie. Używa się ją także do budowy ścian działowych, podestów, a nawet schodów.

Bardzo chętnie wykorzystywana jest w przemyśle morskim, przy budowie kadłubów jachtów, żaglówek i łódek, a także w branży muzycznej do budowy skrzyń pianin i fortepianów.

sklejka w aranżacji wnętrz

Playwoodworks – lokalna stolarnia w Mikołajkach

Meble ze sklejki – dlaczego warto je rozważyć?

Sklejka w meblach to sprawdzona jakość. Meble stworzone ze sklejki produkowane są z tych samych odmian drewna, co meble z drewna litego, dzięki czemu uzyskujemy bardzo podobny efekt.

Sklejkę w meblarstwie docenia się za wysoką wytrzymałość w stosunku do swojego niewielkiego ciężaru. Dużo lepiej znosi także wyginanie, rozciąganie czy ścinanie, co sprawia, że jest łatwiejszym materiałem do obróbki.

Meble ze sklejki doskonale spiszą się przy urządzaniu domowego biura, pozwalając na zaprojektowanie profesjonalnego i wygodnego home office. W tak przygotowanym miejscu praca w domu będzie dużo łatwiejsza.

Postaw na ekologię

To proces produkcji sprawia, że sklejka jest ekologiczna. Proces energetyczny, jaki wtedy zachodzi, jest niezwykle wydajny. Aby przetworzyć drewno, używa się energię pochodzącą ze spalania odpadów drzewnych. Ponad tona CO2 magazynowana jest w zaledwie 1m3 drewna, z którego produkowana jest sklejka. Dzięki temu dwutlenek węgla jest zmagazynowany co zmniejsza jego ilość emitowaną do atmosfery

sklejka ekologiczna