Rejestracja ładunków chińskiej sklejki liściastej na granicach UE rozpoczęta

Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie rejestracji wszystkich ładunków sklejki liściastej pochodzącej z Chin. Decyzja, opublikowana w Rozporządzeniu Wykonawczym (UE) 2024/3140   jest częścią toczącego się od października 2024 r. postępowania antydumpingowego, które ma na celu ochronę rynku unijnego przed nieuczciwymi praktykami handlowymi chińskich importerów sklejki liściastej. Rozporządzenie UE obowiązuje we wszystkich krajach Unii i wchodzi w życie natychmiastowo.

Rejestracja umożliwi nałożenie ceł retroaktywnych na importowane dostawy w przypadku podjęcia przez Komisję decyzji o wprowadzeniu ceł tymczasowych lub ostatecznych. Procedura ta obejmuje możliwość naliczenia ceł wstecznych przed datą ich ogłoszenia i ma zapobiec tworzenia zapasów przez importerów.

Według danych przedstawionych we wniosku konsorcjum Greenwood, na które powołuje się Komisja Europejska w Rozporządzeniu: „Za okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r. w zarzutach zawartych w skardze wzywającej do wszczęcia dochodzenia antydumpingowego w przypadku produktu objętego postępowaniem szacuje się, że marginesy dumpingu wynoszą między 89 a 335 % w zależności od rodzaju drewna liściastego, a poziom usuwający szkodę – ok. 224 %.”

„Dzisiejsze uruchomienie rejestracji ładunków chińskiej sklejki na granicach UE, to jasny sygnał, że Komisja podejmuje zdecydowane kroki przeciwko nieuczciwej konkurencji. Poziom strat wskazany w komunikacie KE potwierdza skalę problemu. Jest to bardzo ważny krok w stronę nałożenia ceł i ich rozliczenia, w przypadku pozytywnego wyniku postępowania antydumpingowego, gdyż obejmuje dwa aspekty – pierwsze to zapewnienie uczciwych warunków konkurencji na rynku UE a drugi pokazuje skalę wielkości potencjalnych ceł możliwych do nałożenia na importowaną sklejkę z Chin”

powiedział Jarosław Michniuk,
CEO Grupy Paged.

Konsorcjum Greenwood, które reprezentuje ponad 25% produkcji sklejki liściastej w UE, podkreśla, że wiele chińskich produktów, w tym niskiej jakości sklejka jednorazowego użytku, wpływa negatywnie na rynek unijny. Konsorcjum zwróciło także uwagę na próby unikania ceł przez chińskich producentów poprzez sztuczne modyfikacje produktów.

Rozpoczęcie rejestracji to kluczowy element zapewnienia przejrzystości i skuteczności postępowania, które ma chronić europejską gospodarkę przed dumpingiem i wspierać zrównoważony rozwój sektora sklejki w UE.

O Konsorcjum Greenwood

Greenwood zostało założone w 2023 r. jako wspólna inicjatywa wiodących producentów sklejki liściastej z UE, w tym z Polski, Włoch, Francji i Finlandii. Celem Konsorcjum jest dążenie do uczciwej konkurencji i wspieranie rozwoju zrównoważonego rynku w Europie. Członkiem wspierającym konsorcjum Greenwood jest Paged.

O Grupie Paged:

Założony ponad 90 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i znaczącym producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia około 1700 osób i posiada łącznie pięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak: projektowanie wnętrz i wyposażenie wnętrz, budownictwo, transport i opakowania na blisko osiemdziesięciu rynkach na całym świecie. Od 2019 roku Paged rozwija i wdraża innowacje technologiczne i produktowe w oparciu o unikalne kompetencje własnego centrum badawczo-rozwojowego Paged LabTech.

Spółki należące do Paged: Paged Pisz, Paged Morąg, Paged Eesti, Paged Trade, Paged Meble, Paged LabTech, Paged Deutschland oraz BUK Ltd. to część Grupy Thumos, prywatnego, polskiego konsorcjum przemysłowo-inwestycyjnego.

https://sklejkapaged.pl/

Kontakt dla mediów:

Magdalena Kicińska, magdalena.kicinska@paged.pl, tel.: +48 725520874

Aktualności