W czwartek 14 marca, z inicjatywy Burmistrza Miasta Pisz, Paged Energy i Paged Morąg, odbyła się konferencja poświęcona nadchodzącym zmianom w zakresie raportowania polityki ESG. W konferencji uczestniczyli lokalni przedstawiciele przemysłu oraz władze jednostek samorządu terytorialnego. Podczas spotkania ogłoszono powstanie klastra energetycznego, który ma na celu promowanie zielonej energii oraz współpracę pomiędzy lokalnymi przedsiębiorstwami a władzami Pisza.
Klaster energii, powstały we współpracy władz Pisza z firmami Paged Energy, Paged Morąg, Paged LabTech oraz Paged Magazyny Energii, ma na celu dostarczanie zielonej energii lokalnym przedsiębiorcom, co nie tylko przyczyni się do realizacji celów zeroemisyjności, lecz także umożliwi obniżenie kosztów energii elektrycznej dla uczestników klastra. To z kolei przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności firm oraz rozwoju lokalnego biznesu. Szczegóły projektu przedstawił pan Piotr Kosmęda, prezes zarządu Paged Energy:
– Klastry energii stanowią innowacyjne rozwiązanie dla sektora energetycznego, które integruje różnorodnych uczestników, takich jak producenci, konsumenci i dystrybutorzy energii, zapewniając im wzajemne korzyści. W ramach klastrów energetycznych można oczekiwać poprawy bezpieczeństwa energetycznego, redukcji kosztów oraz wsparcia dla zrównoważonego rozwoju i polityki ESG. Dodatkowo, od lipca 2024 zaczną obowiązywać nowe formy wsparcia dla zarejestrowanych klastrów energetycznych, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich lokalnych przedsiębiorców do aktywnego korzystania z przyszłych efektów tej inicjatywy.
To już drugi klaster energetyczny powstały z inicjatywy spółek Grupy Paged w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwszy założono z gminą Morąg, w której Paged ma swój największy zakład produkujący sklejkę jesienią ubiegłego roku.
Podczas konferencji omówiono też nowe wymogi unijne w zakresie polityki ESG (Environmental, Social, Governance), które wejdą w życie od przyszłego roku. Nowa dyrektywa przewiduje istotne zmiany w zakresie raportowania danych dotyczących śladu węglowego, strategii zapobiegania emisji CO2 oraz dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
W ramach konferencji, pan Wojciech Dreżewski, przedstawiciel zarządu Paged Energy, przeprowadził prezentację poświęconą zagadnieniom związanym z transformacją środowiskową. Podkreślił znaczenie instalacji przyzakładowych i klastrów energetycznych dla optymalizacji zużycia energii oraz zwiększenia efektywności produkcyjnej.
– W procesie transformacji, skrupulatna inwentaryzacja, starannie opracowana strategia oraz transparentne raportowanie są kluczowe dla realizacji założeń środowiskowych, społecznych i biznesowych, odzwierciedlając jednocześnie wartości nowoczesnej firmy. – mówił Dreżewski.
Konferencja poświęcona ESG była wyrazem wieloletniej, owocnej współpracy pomiędzy Paged a gminą Pisz, która – jak podkreśla Prezes Zarządu Paged Pisz, pan Jarosław Michniuk, nieustannie przyczynia się do wzajemnego rozwoju i osiągania wspólnych celów.
– Myślę, że przyjęty przez nas model współpracy w ramach klastra jest fundamentem ważnych zmian i pozwoli nam kształtować przyszłość, która będzie inspiracją dla następnych generacji. Bardzo dziękuję Panu Burmistrzowi Andrzejowi Szymborskiemu za pomoc i zaangażowanie w tę inicjatywę i za zrozumienie stojących przed nami wyzwań. – podsumowuje Jarosław Michniuk, prezes zarządu Paged Morąg.
Konferencja w Piszu była ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu oraz podkreślenia zaangażowania władz lokalnych oraz przedsiębiorstw w dążeniu do osiągnięcia celów związanych z ochroną środowiska.
Kontakty dla mediów:
Magdalena Kicińska
Kierownik ds. Komunikacji w Paged Wood
magdalena.kicinska@paged.pl
+48 725 520 874
O Paged:
Założony ponad 90 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i trzecim największym producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 2 tys. osób i posiada łącznie siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak: projektowanie wnętrz i wyposażenie wnętrz, budownictwo, transport i opakowania na blisko osiemdziesięciu rynkach na całym świecie. Od 2019 roku Paged rozwija i wdraża innowacje technologiczne i produktowe w oparciu o unikalne kompetencje własnego centrum badawczo-rozwojowego Paged LabTech.
Spółki należące do Paged: Paged Pisz, Paged Morąg, Paged Eesti, Paged Trade, Paged Meble, Paged LabTech, Paged Deutschland oraz BUK Ltd. to część Grupy Thumos, prywatnego, polskiego konsorcjum przemysłowo-inwestycyjnego.