Paged LabTech przy współpracy z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej rozpoczął prace nad sklejką niskoemisyjną. To innowacyjny pomysł na obniżenie emisji formaldehydu oraz VOC z gotowego wyrobu w branży meblarskiej, a także na zastosowanie bezpiecznych dla środowiska materiałów.
Sklejka niskoemisyjna byłaby spełnieniem marzeń o wytrzymałych, stabilnych wymiarowo, atrakcyjnych w wyglądzie i jeszcze bardziej bezpiecznych materiałach na meble. Zespół projektowy liczy na otrzymanie sklejki z emisją formaldehydu niższą od samego drewna.
Projekt składa się z trzech etapów. Trwa właśnie pierwszy z nich – opracowanie dodatków do mas klejowych, które będą redukować albo nawet eliminować emisję formaldehydu. Na ten moment wyniki są obiecujące: 50% redukcji w stosunku do obecnych, rynkowo dostępnych płyt drewnopochodnych. Zakończenie tej części projektu planowane jest na marzec 2022 r.
Kolejny etap – drugi – to opracowanie sklejki na bazie spoiwa bezformaldehydowego, bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska . Paged LabTech zakłada, że prace nad tym rozwiązaniem potrwają rok. Natomiast dalsze prace rozwojowe w ramach trzeciego etapu zakończyć się mają w styczniu 2024 roku.
Realizacja tych ambitnych celów, łączących biznes i ekologię, świat naukowy i komercyjny, jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Będziemy informować o dalszych postępach w projekcie.