Konsorcjum Woodstock z zadowoleniem przyjmuje trzy niedawne orzeczenia Sądu UE, w których podtrzymano rozporządzenie Komisji Europejskiej nakładające 5-letnie cła antydumpingowe na import sklejki brzozowej z Rosji. Decyzje Sądu oznaczają zdecydowane zwycięstwo Komisji Europejskiej i Konsorcjum.
Wyroki wydane 11 września 2024 r. są następstwem trzech odrębnych postępowań sądowych[1] wszczętych przez rosyjskich producentów w celu obalenia prac Komisji. Konsorcjum Woodstock zdecydowanie wspierało UE przez cały czas, a Latvijas Finieris AS (Łotwa) i Paged Pisz sp. z o.o. (Polska) zapewniły formalne wsparcie reprezentowane przez ich radców prawnych.
W marcu 2024 r. UE rozszerzyła również zakres rozporządzenia[2] na wszystkie produkty wprowadzane do UE przez Kazachstan i Turcję w następstwie ustaleń, że istniejące cła przywozowe na rosyjską sklejkę brzozową były obchodzone – poprzez wysyłanie ich do UE przez te kraje. Dochodzenie to zostało również wszczęte przez UE na wniosek Konsorcjum i wykazało, że nawet sankcje wobec takich produktów drzewnych były obchodzone.
Ponieważ Konsorcjum Woodstock rozważa dalsze wnioski, wzywa Komisję Europejską, państwa członkowskie UE i interesariuszy rynku do przyłączenia się do niego i zachowania czujności wobec potencjalnego nielegalnego wwozu drewna do UE różnymi kanałami. Konsorcjum wzywa do wykorzystania wszystkich dostępnych krajowych i unijnych środków obronnych w celu ochrony integralności rynku UE.
Komentarz Jarosława Michniuka, prezesa zarządu spółek grupy Paged:
„Wyroki sądu potwierdzają, że śledztwo Kmisji Europejskiej zostało przeprowadzone prawidłowo i słusznie nałożono cła antydumpingowe na sklejkę brzozową pochodzenia rosyjskiego. Z tego też powodu regulacja unijna z maja tego roku rozszerzająca zakres działania ceł antydumpingowych na Kazachstan i Turcję jest również zasadna.”
W przypadku pytań do mediów prosimy o kontakt email: info@woodstock.eu lub telefon na numer: +39 345 5210180
O Konsorcjum Woodstock
Konsorcjum Woodstock, założone w 2019 r., obejmuje liderów branży, takich jak Paged-Pisz z Grupy Paged w Polsce, Latvijas Finieris z Łotwy i UPM Plywood z Finlandii, a także kluczowe stowarzyszenia branżowe UE. Wykorzystując międzynarodowe regulacje handlowe, konsorcjum jest zaangażowane w promowanie równych globalnych reguł gry, które zapewniają uczciwość i zrównoważony rozwój w przemyśle drzewnym.
[1] Click on each for the Judgements: T-2/22 Sveza Verkhnyaya Sinyachikha et al. v EU Commission; T-3/22 ZHLPK v EU Commission; T-32/22 Vyatsky Plywood Mill v EU Commission. The three Russian exporting producers now have 2 months to decide whether to appeal the General Court’s judgements before the Court of Justice of the EU.
[2] https://woodstockconsortium.eu/wp-content/uploads/2024/03/BirchPlywood-AC-Investigation-WoodstockConsortium-PressRelease-240301-.pdf
O Grupie Paged:
Założony ponad 90 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i znaczącym producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia około 1700 osób i posiada łącznie pięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak: projektowanie wnętrz i wyposażenie wnętrz, budownictwo, transport i opakowania na blisko osiemdziesięciu rynkach na całym świecie. Od 2019 roku Paged rozwija i wdraża innowacje technologiczne i produktowe w oparciu o unikalne kompetencje własnego centrum badawczo-rozwojowego Paged LabTech.
Spółki należące do Paged: Paged Morąg, Paged Eesti, Paged Trade, Paged Meble, Paged LabTech, Paged Pisz, Paged Deutschland oraz BUK Ltd. to część Grupy Thumos, prywatnego, polskiego konsorcjum przemysłowo-inwestycyjnego.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Kicińska, magdalena.kicinska@paged.pl, tel.: +48 725520874