Komisja Europejska ogłosiła dziś rozpoczęcie nowego dochodzenia antydumpingowego dotyczącego nieuczciwego cenowo importu sklejki liściastej z Chin do Unii Europejskiej. Z proceduralnego punktu widzenia wszczęcie dochodzenia po raz pierwszy w historii, będzie wymagało rejestracji całego importu chińskiej sklejki liściastej na granicach UE. Umożliwiłoby to europejskim urzędnikom celnym pobieranie dodatkowych ceł z mocą wsteczną w przypadku ich nałożenia w wyniku ustaleń Komisji po zakończeniu dochodzenia. Dochodzenie zostało zainicjowane na wniosek dziewięciu wiodących europejskich producentów sklejki, którzy utworzyli konsorcjum Greenwood. Paged jest członkiem wspierającym to Konsorcjum.
W komunikacie Konsorcjum możemy przeczytać: „Dochodzenie zbada teraz, czy chińscy producenci rzeczywiście stosują dumping sklejki liściastej w UE i jakie są konsekwencje tych praktyk dla europejskich przedsiębiorstw. Kilka innych krajów i rynków, w tym USA, Maroko, Turcja i Korea Południowa, podjęło już działania w celu ochrony własnego przemysłu przed podobnymi nieuczciwymi praktykami handlowymi.”
Jarosław Michniuk, prezes zarządu Paged Morąg, tak skomentował decyzję Komisji:
– Cieszymy się z pozytywnego rozpatrzenia wniosku Konsorcjum Greenwood przez Komisję i rozpoczęcia dochodzenia, którego przebieg będziemy bacznie obserwować. Samo dochodzenie trwa do 14 miesięcy, jednakże tak jak to miało miejsce w przypadku postępowania przeciwko rosyjskim producentom sklejki brzozowej, Komisja Europejska może nałożyć tzw. cła tymczasowe już po około 6 miesiącach. Cieszymy się także z zapowiedzi Komisji o rejestracji importu sklejek liściastych na granicy UE, gdyż to umożliwia zastosowanie ceł retroaktywnych.
Jak podkreśla komunikat Konsorcjum, wiele krajów chroni swoje rynki i cały łańcuch wartości przeciwko taniemu importowi z Chin – przykładowo, USA nałożyły na chińską sklejkę cło w wysokości 200%. – My również spodziewamy się wysokich wartości dodatkowego cła na chińską sklejkę. – dodaje Michniuk.
Paged od lat aktywnie wspiera działania na rzecz uczciwej konkurencji na unijnym rynku sklejki. Firma była współzałożycielem Konsorcjum Woodstock, na którego wniosek Komisja Europejska przeprowadziła postępowanie antydumpingowe i nałożyła cła na rosyjską sklejkę jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę oraz cła na Turcję i Kazachstan za omijanie tych regulacji.
– Nałożenie sankcji na sklejkę z Rosji i Białorusi, sprawiło, że kraje te próbują znaleźć sposoby na dotarcie ze swoim nielegalnym towarem na rynek UE – wyjaśnia Michniuk. Jednym z kierunków który dzisiaj zyskuje dynamicznie na znaczeniu są Chiny. Pamiętając, że już dzisiaj Chiny są największym dostawcą sklejki do Unii Europejskiej, tak bardzo istotne jest aby handel z tym krajem odbywał się zgodnie z regulacjami WTO.
Z artykułu Financial Times dowiadujemy się, że: „Wg danych Eurostatu, w 2023 roku, UE zaimportowała z Chin około 750 000 metrów sześciennych sklejki z drewna liściastego o wartości 327 mln euro w 2023 r., co stanowiło ponad połowę importu i 30 procent całego rynku UE.”
O Grupie Paged:
Założony ponad 90 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i znaczącym producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia około 1700 osób i posiada łącznie pięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak: projektowanie wnętrz i wyposażenie wnętrz, budownictwo, transport i opakowania na blisko osiemdziesięciu rynkach na całym świecie. Od 2019 roku Paged rozwija i wdraża innowacje technologiczne i produktowe w oparciu o unikalne kompetencje własnego centrum badawczo-rozwojowego Paged LabTech.
Spółki należące do Paged: Paged Morąg, Paged Eesti, Paged Trade, Paged Meble, Paged LabTech, Paged Pisz, Paged Deutschland oraz BUK Ltd. to część Grupy Thumos, prywatnego, polskiego konsorcjum przemysłowo-inwestycyjnego.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Kicińska, magdalena.kicinska@paged.pl, tel.: +48 725520874